• آزمایشگاه دانش (از ساعت 6 الی 21)، آزمایشگاه نوین (از ساعت 7 الی 23)
تفاوت چربی کلسترول با چربی تری گلیسیرید

تفاوت چربی کلسترول با چربی تری گلیسیرید


فرق کلسترول با تری گلیسیرید در بدن به عملکرد آنها مربوط می‌شود. اگرچه هر دو نوع چربی از چربی‌های موجود در خون هستند و بدن ما به آنها نیاز دارد، اما سطح بالای کلسترول و تری گلیسیرید در خون می‌تواند خطراتی را برای بدن به همراه داشته باشد.
تری گلیسرید یکی از چربی‌های خون است که بدن از آن به عنوان انرژی لحظه‌ای یا ذخیره شده استفاده می‌کند. کلسترول نیز یکی دیگر از اجزای چربی خون است که بدن برای تولید برخی هورمون‌ها، ویتامین D و عناصر لازم برای هضم غذا از آن استفاده می‌کند. بنابراین هر دو نوع چربی برای بدن نیاز هستند.

فرق کلسترول با تری گلیسیرید از عملکرد آنها در بدن ناشی می‌شود. تری گلیسیرید‌ها در بیشتر چربی‌های بدن از جمله چربی خون وجود دارند. زمانی‌که شما کالری‌های چرب بیشتری نسبت به معمول مصرف می‌کنید، میزان چربی یا لیپید در خون افزایش پیدا می‌کند. همچنین بدن ما از کربوهیدراتی که می‌خوریم نیز تری گلیسیرید تولید می‌کند.

کلسترول برای تولید برخی از مواد مورد نیاز بدن بکار می‌رود. برخلاف تری گلیسیرید، تمام کلسترول‌ها به بیماری قلبی منجر نمی‌شوند. کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) از رسوب کلسترول در رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند و آن‌ها را به کبد می‌فرستد، به همین دلیل به آن کلسترول خوب می‌گویند. لیپوپروتئین کم چگالی (LDL) را به عنوان کلسترول بد می‌شناسیم، لیپوپروتئین کم چگالی درون رگ‌های خونی پلاک تشکیل می‌دهد.

اهمیت سطح تری گلیسیرید تا جایی است که برخی از متخصصان قلب معتقدند که این روز‌ها دیگر فقط سطح کلسترول خون نیست که باید مورد نظارت قرار بگیرد. باید به تری گلیسیرید خون نیز به عنوان بخشی از چربی کل خون نگاه کرد. به عبارت دیگر، باید چربی خون را شامل سه بخش کلسترول خوب، کلسترول بد و تری گلیسیرید دانست.